Ako vybrať konferenčný stolík?

Konferenčný stolík je centrálnym bodom vašej obývačky, akási povinná výbava plniaca úlohu estetickosti a elegancie, či už je obývacia izba samostatná, spojená s jedálenským kútom, či celou kuchyňou. V takom prípade môžete konferenčný stolík zladiť aj s jedálenským stolom, spolupatričnosť s obývacou stenou a sedacou súpravou je samozrejme nevyhnutná.

Konferenčný stolík je centrálnym bodom vašej obývačky, akási povinná výbava plniaca úlohu estetickosti a elegancie, či už je obývacia izba samostatná, spojená s jedálenským kútom, či celou kuchyňou. V takom prípade môžete konferenčný stolík zladiť aj s jedálenským stolom, spolupatričnosť s obývacou stenou a sedacou súpravou je samozrejme nevyhnutná.

Doba čítania 4 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Samostatný stolík, alebo celú sadu?

Pri výbere konferenčného stolíka je dôležité si hneď na začiatku uvedomiť, či si chcete do svojej obývačky zaobstarať len jeden samostatný stolík, alebo celú sadu menších stolíkov. Sada konferenčných stolíkov obsahuje väčšinou 2-3 stolíky rôznych veľkostí, ale dohromady tvoria dokonalý celok. Niektoré takéto sady stolíkov navyše šetria miesto, pretože sa dajú stolíky zasunúť pod seba.

Každý člen domácnosti môže mať svoj vlastný stolík

Na čo sa zamerať

Materiál

Zďaleka najobľúbenejšie sú konferenčné stolíky s drevenou doskou, a to najlepšie z masívu. Tento druh materiálu vám poslúži dlhé roky, ale vyžaduje starostlivú údržbu. V závese za drevom sú stolíky so sklenenou doskou, drevotrieskovou alebo MDF doskou. Povrch dosky môže byť buď lakovaný, alebo matný. Dôležitý je tiež materiál nožičiek. Najčastejšie sú nožičky vyrobené z rovnakého materiálu ako doska, dizajnové stolíky ale väčšinou disponujú kovovými nožičkami. Veľmi praktické sú stolíky na kolieskach, ktoré možno premiestňovať po byte podľa potreby.

Stolík na kolieskach budete mať vždy po ruke

Tvar a farba

Medzi najbežnejšie patria okrúhle stolíky, stále viac sa však presadzujú obdĺžnikové, štvorcové a oválne stolíky. Skrátka fantázii sa medze nekladú a záleží len na vás, či sa budete držať klasických, alebo pôjdete modernejším smerom. Farebne by mal stolík ladiť aspoň s jedným ďalším kusom nábytku v miestnosti, v obývacej izbe najlepšie so sedačkou, kreslom alebo s podlahou.

Konferenčný stolík môže mať akýkoľvek tvar, dôležitá je jeho funkčnosť

Rozmery

Najdôležitejším rozmerom je výška stolíka, ktorá by mala byť zhruba rovnaká ako výška sedacej časti pohovky. Zvyčajná výška konferenčných stolíkov býva okolo 50 centimetrov. Ak si nie ste istí, ako vysoký stolík potrebujete, porozhliadnite sa po zdvíhacích stoloch, u ktorých si môžete výšku prispôsobiť podľa vašich aktuálnych potrieb. Celková veľkosť stolíka by mala byť úmerná veľkosti miestnosti v ktorej bude stáť, aby nebol neprimerane veľký, alebo malý, skrátka musí byť tak akurát, aby neprekážal.

Konferenčný stolík môže byť aj zaujímavým dizajnovým kúskom

Úložný priestor

Pokiaľ si na stolík odkladáte len hrnček s čajom a ovládač od televízie, nie je potrebné, aby disponoval úložným priestorom. Ak si ale radi na pohovke prečítate časopis, knižku alebo vylúštite krížovku, nejaký ten úložný priestor sa hodí. Konferenčné stolíky môžu disponovať zásuvkami, odkladacími poličkami, či inou formou úložného priestoru, do ktorého možno schovať všetko, čo nemá byť práve na očiach.

Malý konferenčný stolík možno vytvoriť aj zo stoličky

Na čo správny konferenčný stolík slúži?

Mal by byť využiteľný pre každú príležitosť - ponúka plochu pre rýchle pohostenie pri rodinných oslavách, večerných posedeniach, či popoludňajšej sieste. Poskytuje úložný priestor pre časopisy, fotoalbumy alebo diaľkové ovládanie, ale hodí sa aj pre obyčajné podloženie boľavých nôh po celodennom behaní. Konferenčný stolík by mal slúžiť aj ako odkladací, dbajte ale na čistotu a šálky pokladajte na podtácky, či prestieranie a nedovoľte, aby bol stolík neustále zavalený najrôznejšími predmety. Pamätajte na to, že konferenčný stolík by mal byť predovšetkým dizajnovým doplnkom a tak trochu na ozdobu.

Sklenený konferenčný stolík sa stane dominantou vašej obývačky

Ako sa o stolík správne starať

  • Najviac starostlivosti vyžadujú drevené konferenčné stolíky, ktoré sú náchylné na vlhkosť, tá môže materiál dokonca zdeformovať. Pokiaľ je vlhkosť trvalo vysoká môže drevo začať plesnivieť, najmä pokiaľ nie je povrchovo ošetrené. Hrozbou je aj príliš silné slnečné svetlo. Na odstránenie nečistôt zo stolíka používajte suchú alebo ľahko navlhčenú bavlnenú handričku a prostriedok na čistenie dreva. Nečistoty a škvrny je potrebné odstrániť čo najskôr, aby nezaschli.

  • Sklenené stolíky nevyžadujú takú starostlivosť ako drevené, sú ale náchylné k poškrabaniu alebo k prasknutiu. Na sklenené stolíky nikdy neukladajte hrnčeky s horúcim nápojom alebo veľmi ťažké predmety. Ľahko ich vyčistíte prostriedkom na sklo a handričkou.